Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Sytuacja w województwie śląskim w związku z intensywnymi opadami deszczu

2019.05.24

23 maja 2019 roku, w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego, wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka oraz śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Jacka Kleszczewskiego. Posiedzenie poświęcone było sytuacji na terenie województwa śląskiego, w związku z intensywnymi opadami deszczu, które spowodowały podniesienie poziomu wód w rzekach i zbiornikach oraz lokalne podtopienia. Obecni na posiedzeniu przedstawiciele władz samorządowych, służb i instytucji złożyli ministrowi raporty z prowadzonych działań.

„Wszystkie działania, jakie podejmujemy mają jeden podstawowy cel – bezpieczeństwo mieszkańców, w tym wypadku mieszkańców Podbeskidzia i całego województwa śląskiego (…) Zapewniam wszystkich mieszkańców Podbeskidzia, że w każdej trudnej sytuacji mogą liczyć na Państwową Straż Pożarną, Policję oraz Wojsko Polskie i na pewno nie będą pozostawieni sami sobie. O każdej porze dnia i nocy państwo będzie stało u boku obywateli” - powiedział podczas odprawy minister Joachim Brudziński. Szef MSWiA przekazał też podziękowania dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, druhów z ochotniczych straży pożarnych, policjantów oraz przedstawicieli Wojska Polskiego, którzy niosą mieszkańcom pomoc.

Śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski zapewnił, że straż pożarna jest w stałej gotowości, a sytuacja w zagrożonych miejscach jest stale monitorowana. Zwiększone zostały stany osobowe w komendach powiatowych i miejskich PSP. W tej chwili, w działania na terenie województwa zaangażowanych jest ponad 600 strażaków PSP, ponadto druhowie OSP oraz żołnierze.

Po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda śląski oraz śląski komendant wojewódzki PSP  udali się do gminy Wilkowice, gdzie z uwagi na stan techniczny zbiornika wodnego „Wilkówka” i występujące zagrożenie dla pobliskich budynków mieszkalnych, zostały zadysponowane pompy wysokiej wydajności.

Najtrudniejsza sytuacja jest na południu województwa w powiecie bielskim i mieście Bielsku-Biała, powiecie cieszyńskim i żywieckim. Od wczoraj straż pożarna odnotowała ponad 1000 interwencji w całym województwie śląskim.