Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

„Bezpieczne życie” – zakończenie XIV edycji programu edukacyjnego

2019.06.17

17 czerwca 2019 roku po raz kolejny, na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, miało miejsce uroczyste zakończenie XIV edycji programu edukacyjnego „Bezpieczne życie”. W tym plenerowym wydarzeniu wzięli udział uczniowie z chorzowskich szkół podstawowych, nauczyciele oraz opiekunowie.
W pikniku wzięli również udział zaproszeni goście: Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdan Jędrocha, Zastępca Prezydenta Miasta Chorzów Marcin Michalik, Komendant Miejski PSP w Chorzowie bryg. Paweł Nalepka, koordynator programu w województwie śląskim mł. bryg. Aneta Gołębiowska z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Jacek Króliczek, komendant Straży Miejskiej w Chorzowie Izabela Jaron oraz mł. asp. Katarzyna Wiernicka z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.

Impreza rozpoczęła się widowiskiem artystycznym dla dzieci pt. „Jak Kicia Rufiego mądrości uczyła” -  są to główne postaci programu „Bezpieczne życie”, które uczą najmłodszych jak zachować bezpieczeństwo w domu i szkole oraz na wakacjach. W dalszej części pikniku można było zobaczyć występy przygotowane przez uczniów szkół podstawowych, a następnie uczniowie – reprezentanci swoich szkół, uczestniczyli w konkursie wiedzy w formie quizu, podczas którego mogły wykazać się znajomością bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach, znajomością zasad informowania służb ratowniczych o zagrożeniu czy alarmowych numerów telefonów.

Strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie przygotowali pokaz z zakresu ratownictwa technicznego. Dzieci mogły przyjrzeć się z bliska, jak strażacy za pomocą sprzętu hydraulicznego wykonują dostęp do zakleszczonego w samochodzie osobowym poszkodowanego, a następnie w jaki sposób udzielana zostaje mu kwalifikowana pierwsza pomoc.
Rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny. Jego laureaci otrzymali nagrody, a wszystkie zaproszone dzieci otrzymały drobne upominki ufundowane przez Prezydenta Miasta Chorzowa oraz Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Na koniec pikniku dzieci mogły wziąć udział w strażackich zawodach trafiania do tarczy prądem wodnym przy użyciu hydronetki, a także skosztować tradycyjnej grochówki.
Po pokazach i zawodach funkcjonariusze przeprowadzili pogadanki na temat zagrożeń oraz bezpiecznych zachowań, podczas zbliżających się wakacji.

 

Opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Katowicach