Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich

2019.06.16

16 czerwca 2019 roku w Pszczynie odbyła się inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich. Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.

Oficjalna część uroczystości została rozpoczęta mszą świętą, którą odprawił abp. Wiktor Skworc – metropolita katowicki. Dalsza część uroczystości miała miejsce na rynku w Pszczynie, gdzie pod specjalnie na tę okoliczność zbudowaną repliką bramy powitalnej z 1922 roku przeszły kompanie reprezentacyjne służb mundurowych – w tym kompania honorowa Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, a także uczniowie szkół o profilu wojskowym i policyjnym oraz grupy rekonstrukcyjne. Momentem kulminacyjnym tej części obchodów była salwa honorowa, przelot wojskowej Bryzy oraz parada służb mundurowych wojska i harcerzy. Na finał zaplanowano widowisko historyczne pt. „100-lecie Powstań Śląskich”, przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny, z gościnnym udziałem grup rekonstrukcyjnych z całego regionu.

W Parku Zamkowym w Pszczynie rozpoczął się rodzinny piknik, na którym można było zobaczyć nie tylko sprzęt wojskowy, ale również stoiska, które zaprezentowali strażacy, policjanci i celnicy. Zwiedzający mogli się zapoznać m.in. z zasadami bezpiecznych zachowań oraz procedurami udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zajęcia i pokazy technik ratowniczych prowadzili strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie oraz Komendy Powiatowej PSP w Pszczynie.

W uroczystości wzięli udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, parlamentarzyści z terenu województwa śląskiego, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach st. bryg. Bogdan Jędrocha, Komendant Powiatowy PSP w Pszczynie bryg. Grzegorz Kołoczek, przedstawiciele samorządów oraz służb mundurowych.

Opracowanie na podstawie Śląskiego Urzędu Marszałkowiskiego
Zdjęcia: asp. Artur Kuźnik z KP PSP w Pszczynie