Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

XXVII rocznica pożaru w Kuźni Raciborskiej

2019.08.27

Pożar w Kuźni Raciborskiej, który wybuchł 26 sierpnia 1992 roku, był największym pożarem w powojennej Polsce. W akcji gaśniczej wzięło udział ponad 10 tys. strażaków, żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy obrony cywilnej i leśników.

Rokrocznie, 26 sierpnia w lasach Nadleśnictwa Rudy Raciborskie odbywają się uroczystości upamiętniające tę tragedię. Władze samorządowe, strażacy i leśnicy spotkają się w miejscu tragicznej śmierci mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh Andrzeja Malinowskiego, by oddać cześć poległym podczas gaszenia największego w dotychczasowej historii pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej oraz wyrazić szacunek ich rodzinom i wszystkim tym, którzy dla dobra swojego narodu oddali to co najcenniejsze – swoje życie. Po wspomnieniu poległych i modlitwie w ich intencji, złożono pod pamiątkowym krzyżem na symbolicznych mogiłach wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

W uroczystości udział wzięli między innymi: Pan Szymon Klimczak z Departamentu Pomocy Humanitarnej w KPRM, Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, Zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Arkadiusz Kuśmierski, Komendant Powiatowy PSP w Kędzierzynie Koźlu bryg. Mirosław Stadniczuk, Komendant Powiatowy PSP w Raciborzu mł. bryg. Jarosław Ceglarek, Wicestarosta Powiatu Raciborskiego Pan Marek Kurpis, Zastępca Burmistrza Kuźni Raciborskiej Pani Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, a także przewodniczący Rady Miasta Pan Radosław Kasprzyk, kapelani strażaccy powiatu raciborskiego i kędzierzyńskiego: ojciec Marceli Dębski i ksiądz Rudolf Golec, leśnicy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie na czele z Nadleśniczym Robertem Pabianem oraz funkcjonariusze PSP i druhowie ochotnicy z powiatów raciborskiego i kędzierzyńskiego.

Pożar kompleksu leśnego w Kuźni Raciborskiej rozpoczął się 26 sierpnia 1992 roku, około godz. 14. Ogień zauważono w pobliżu miejscowości Solarnia, przy torach kolejowych łączących Racibórz z Kędzierzynem-Koźlem. Przyjmuje się, że prawdopodobnie spowodowały go iskry z zablokowanych kół przejeżdżającego pociągu, a zarzewiu ognia i jego gwałtownemu rozprzestrzenianiu się sprzyjały panująca susza i temperatura dochodząca do 40 stopni C. W ciągu dwóch pierwszych dni, mimo walki strażaków, ogień strawił blisko 2 tysięcy hektarów. W szczytowym momencie, 27 sierpnia, pożar powiększał się momentami o ponad 10 hektarów na minutę. Przełom nastąpił 30 sierpnia, kiedy po raz pierwszy udało się zatrzymać rozprzestrzenianie się ognia. Akcja dogaszania trwała do 20 września. 51,5 mln zł, to koszty akcji wycenione w 2010 roku uwzględniając denominację i inflację. Na 276 mln zł wyceniono straty poniesione przez Lasy Państwowe z powodu przedwczesnego wyrębu lasu. Z terenu pożarzyska wywieziono 1 mln sześc. drewna. Straty w infrastrukturze leśnej przekroczyły 10 mln zł, a łączna wycena strat poniesionych przez Lasy Państwowe zbliżyła się do 300 mln zł. Pożar w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca miał obwód 120 km i rozciągał się z południa na północ na przestrzeni 36 km w linii prostej. W akcję gaśniczą zaangażowanych było ponad 10 tysięcy strażaków, żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy obrony cywilnej i leśników. Do dyspozycji mieli oni 1100 samochodów pożarniczych, osiem śmigłowców, dwanaście czołgów, pługów i spychaczy, 26 samolotów typu „Dromader” oraz 50 cystern kolejowych do transportu wody i sześć lokomotyw. Spaleniu uległo 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp. Do akcji ściągnięto strażaków i sprzęt z 30 województw. Do szpitali trafiło 50 osób, a około 2 tysięcy odniosło drobne urazy, które zaopatrzyli na miejscu lekarze pogotowia ratunkowego.
Obroniono ponad 40 tysięcy hektarów lasu a także wszystkie wsie i przysiółki położone w obrębie szalejącego żywiołu. Nie spalił się ani jeden dom czy choćby budynek gospodarczy.

 

Opracowanie: KW PSP na podstawie informacji z KP PSP w Raciborzu
Zdjęcia: mł. asp. Damian Golański z KW PSP w Katowicach