Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Awanse i wyróżnienia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

2019.11.14

14 listopada 2019 roku, w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Katowicach-Szopienicach odbyło się uroczyste wręczenie awansów i wyróżnień z okazji „Narodowego Święta Niepodległości 2019 i 100 - lecia Powstań Śląskich”

Zebranych przywitał Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, który w swoim wystąpieniu podziękował za zaangażowanie w służbę i nawiązał do istoty bycia strażakiem : „…Jesteście dowodem na to, że nie żyjecie tylko dla siebie. W chwili, gdy była potrzeba nieśliście pomoc…”, dodał także „…Wiem, że zawsze można na Was polegać, że potraficie w życiu nie tylko zawodowym, ale i prywatnym dawać przykład bycia Polakiem, bycia patriotą…”

Na początku uroczystości wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe: 3 awanse w korpusie oficerskim., 3 awanse w korpusie aspiranckim oraz 21 awansów w korpusie podoficerskim .

W dalszej części uroczystości wręczono 7 nagród, przyznanych przez Komendanta Głównego PSP, w szczególności za wzorową postawę i wyjątkową odwagę w ratowaniu życia ludzkiego. Nagrody otrzymali między innymi:

  • mł. ogn. Michał Kopka pełniący służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Mysłowicach, który 15 lutego 2019 roku wykazał się bohaterską postawą podczas wyjazdu do interwencji związanej z otwarciem mieszkania, w którym przebywała 85-letnia kobieta, zamknięta z agresywnym psem rasy bull terrier. Na miejsce zdarzenia przybyły również jednostki policji oraz zespół ratownictwa medycznego. Po otwarciu okna przez starszą kobietę, agresywny pies wydostał się na zewnątrz i zaatakował 5-letnią dziewczynkę, która znajdowała się w pobliżu zdarzenia. Mł. ogn. Michał Kopka bez wahania unieruchomił psa swoim ciałem i starał się zwolnić uścisk jego szczęki. Po chwili udało mu się oswobodzić dziewczynkę, którą przejął Zespół Ratownictwa Medycznego.
  • ogn. Andrzej Lis pełniący służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Żorach, który 31 sierpnia 2019 roku, przebywając z rodziną na wczasach, wykazał się heroiczną postawą i czujnością. Bez zastanowienia zareagował, słysząc wołanie o pomoc. Na skutek silnego wiatru oraz wysokich fal, mężczyzna pływający wraz z dwójką dzieci na materacu, niebezpiecznie oddalił się i nie potrafił dopłynąć z powrotem do brzegu. Ogn. Andrzej Lis natychmiast nakazał innym plażowiczom wezwanie ratownika z pobliskiego strzeżonego kąpieliska oraz stworzenie tzw. łańcucha życia. Wspólnie z kolegą wskoczył do wody, spiesząc na ratunek. Mimo wzburzonego morza, mężczyznom udało się przyciągnąć materac. Zgromadzeni ludzie pomogli wydostać poszkodowanych na brzeg. Ogn. Andrzej Lis udał się do szpitala aby opatrzyć odniesioną w podczas zdarzenia ranę.

Kolejnym punktem scenariusza było wręczono 177 nagród Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, w szczególności za wzorową postawę i wyjątkową odwagę w ratowaniu życia ludzkiego. Wśród wyróżnionych znaleźli się:

  • kpt. Marcin Bac pełniący służbę w KM PSP w Bytomiu,
  • kpt. Paweł Krótki pełniący służbę w KM PSP w Jastrzębiu Zdroju,
  • mł. kpt. Wojciech Florek pełniący służbę w KM PSP w Bielsku Białej.

Strażacy ci 6 lipca 2019 r. w czasie wolnym od służby, jadąc drogą krajową nr 1 na wysokości skrzyżowania Podwarpie, byli świadkami wypadku, w którym samochód osobowy uderzył w tył samochodu ciężarowego. Natychmiast podjęli decyzję o zatrzymaniu pojazdu i udzieleniu pomocy znajdującym się samochodzie osobowym dwóm poszkodowanym. Kpt. Marcin Bac, zachowując spokój i opanowanie, wszedł do pojazdu by udrożnić drogi oddechowe u nieprzytomnego kierowcy. Po chwili, gdy doszło do utraty oddechu, natychmiast podjął decyzje o ewakuacji poszkodowanego. Strażacy bezpiecznie ewakuowali nieprzytomnego kierowcę na zewnątrz pojazdu, a następnie przystąpili do resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Działania funkcjonariuszy były prowadzone do czasu przybycia służb ratowniczych i przekazania poszkodowanego zespołowi ratownictwa medycznego.

Ponadto, wśród wyróżnionych nagrodami Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP było 60 strażaków, którzy w 2019 roku osiągnęli wysokie wyniki w zawodach sportowych na szczeblu międzynarodowym i krajowym.

W uroczystości udział wzięli:zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Pan Józef Korzusnik, dyrektor zarządu wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach dh. Sylwia Radwańska, kierownictwo Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, komendanci miejscy i powiatowi PSP województwa śląskiego oraz przewodniczący organizacji związkowych szczebla wojewódzkiego, funkcjonujących w jednostkach organizacyjnych PSP woj. śląskiego.