Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

CZADowa konferencja, czyli CO powinieneś wiedzieć o tlenku węgla

2019.11.21

21 listopada 2019 roku, w Kinie Scena Na Starówce w Żorach, Ochotnicza Straż Pożarna Żory przy współpracy z Urzędem Miasta Żory zorganizowała konferencję pt. „CZADowa konferencja, czyli CO powinieneś wiedzieć o tlenku węgla”. Konferencję patronatem honorowym objął Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Problematykę "cichego zabójcy" zaprezentowało pięciu prelegentów z różnych instytucji. Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel dh Dawid Kwapuliński z OSP Żory, a następnie st. kpt. Krzysztof Kuś z KM PSP Żory, którzy omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z uwolnieniem tlenku węgla do otoczenia. Mistrz Kominiarski Arkadiusz Langer zwrócił uwagę na konieczność systematycznego czyszczenia oraz przeglądania przewodów kominowych i wentylacyjnych, a asp. Krzysztof Nieszporek z KM Policji w Żorach wygłosił referat przybliżający odpowiedzialność prawną z tym związaną. Ponadto uczestnicy konferencji zobaczyli pokaz przeprowadzony na Mobilnym Symulatorze Zagrożeń Pożarowych, zaprezentowany przez Panią Anitę Wawrzyńską z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, która pokazała, że o zagrożeniach można mówić ciekawie i w sposób przystępny nawet dla dzieci.

W trakcie konferencji zaprezentowano mieszkańcom spot profilaktyczny, który ma na celu zwrócić uwagę odbiorców na zagrożenie ze strony tlenku węgla. Spot, specjalnie na tę okoliczność, nagrali Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach. Ideą powstania tego materiału i działań z tym związanych, było stwierdzenie: „Jeżeli poprzez nasze działania sprawimy, że przynajmniej jedno życie ludzkie zostanie uratowane, to warto poświęcić na to wszystkie środki i możliwości jakie posiadamy.”

Ważnym dla strażaków-ochotników momentem wydarzenia było przekazanie nowego specjalnego lekkiego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego FORD Ranger, który został sfinansowany w głównej mierze ze środków Funduszu Sprawiedliwości, przy udziale środków własnych OSP Żory i Urzędu Miasta w Żorach.

W trakcie konferencji rozlosowano 50 czujników tlenku węgla, które dla mieszkańców przekazała Ochotnicza Straż Pożarna Żory jako podziękowanie za dotychczasowe wspieranie jej działań, a także jako wkład w bezpieczeństwo żorzan.

 

Zdjęcia: KW PSP w Katowicach i dh Paweł Heczko OSP Żory