Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

13 letni Olaf bohaterem

2019.12.17

W poniedziałek 16 grudnia, Komendant Miejski PSP w Katowicach mł. bryg. Arkadiusz Korzeniewski spotkał się z 13 letnim Olafem Marszalikiem, który w obliczu zagrożenia wykazał się odwagą i wyjątkowym opanowaniem.
Na spotkaniu obecna była także rodzina Olafa oraz Pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 62 im. Józefa Kocurka w Katowicach, do której na co dzień uczęszcza Olaf. Komendant pogratulował „młodemu bohaterowi” i wręczył list gratulacyjny oraz pamiątkową statuetkę.

25 listopada 2019 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach odebrało zgłoszenie o pożarze w mieszkaniu przy ul. Łużyckiej. Z informacji uzyskanych od osoby zgłaszającej wynikało, że pożar został już ugaszony i nie ma osób poszkodowanych. Po dojeździe zastępów PSP na miejsce zdarzenia dowódca akcji polecił zabezpieczyć miejsce pożaru, odłączyć dopływ gazu do uszkodzonej instalacji w mieszkaniu oraz oddymić budynek.  

Dowódca akcji potwierdził, że nie ma osób poszkodowanych, a jest to zasługa osoby zgłaszającej. Jak się okazało był nim młody bohater- 13 letni Olaf. Chłopiec będąc w mieszkaniu zauważył dym wydobywający się spod szafek kuchennych. Bez chwili zawahania zaprowadził swoją młodszą siostrę oraz kota w bezpieczne miejsce, po czym wrócił do mieszkania i przy pomocy gaśnicy proszkowej ugasił pożar. Następnie wezwał służby ratownicze.

Dzięki szybkiej reakcji Olafa nikt w tym pożarze nie ucierpiał. Jego odpowiedzialne zachowanie oraz wzorowa postawa podczas tak niebezpiecznej sytuacji jest godna naśladowania.

 

opracowanie: KW PSP w Katowicach, KM PSP w Katowicach
zdjęcia: KM PSP w Katowicach