Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Bezpieczne ferie 2020 w województwie śląskim

2020.01.11

Województwo śląskie jest jednym z kilku województw, dla których ferie zimowe rozpoczęły się 13 stycznia. Najbliższe dwa tygodnie będą czasem spędzanym w formie aktywnego wypoczynku i relaksu, uprawianiu sportów zimowych, wzmożonej aktywności na stokach czy lodowiskach. W związku z tym śląscy strażacy i policjanci chcieli przypomnieć wszystkim, szczególnie dzieciom i młodzieży, zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Z tej okazji 11 stycznia 2020 roku w Wiśle na terenie kompleksu narciarskiego Soszów zainicjowali akcję „Bezpieczne ferie 2020” w województwie śląskim w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”. W wydarzeniu brali udział także ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju przyjechali do Wisły ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi – psami ratowniczymi szkolonymi między innymi do poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami i zagubionych w terenie otwartym. Ratownicy zaprezentowali także sprzęt, który wykorzystywany jest w podczas akcji ratowania osób uwięzionych na kolejkach linowych. Oprócz pokazu sprzętu niezbędnego w działaniach, strażacy informowali turystów zebranych na stoku o konieczności przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zimowego odpoczynku oraz o właściwym zachowaniu się w czasie zagrożenia. Zwracali również uwagę, jak ustrzec się przed niebezpieczeństwami związanymi z zamarzniętym akwenem oraz jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej, pod którą załamała się warstwa lodu. Najmłodsi uczestnicy prelekcji zostali poinstruowani o konieczności informowania rodziców o miejscu przebywania podczas zimowych zabaw.

Strażacy zorganizowali również konkurs dla dzieci i młodzieży z wiedzy o bezpieczeństwie na temat zimowego wypoczynku. Każdy z jego uczestników otrzymał drobny upominek strażacki.

W wydarzeniu wziął udział Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński.

 

Poradnik „Bezpieczne ferie” – kliknij tutaj

 

Opracowanie: KW PSP i KM PSP w Jastrzębiu Zdroju
Zdjęcia: KPP w Cieszynie i OSP Żory