Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Strażackie warsztaty dla dzieci w rezydencji prezydenckiej w Wiśle

2020.07.28
Strażackie warsztaty dla dzieci w rezydencji prezydenckiej w Wiśle

27 lipca 2020 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Mnich odwiedzili dzieci z województwa podkarpackiego, wypoczywające w Zamku Prezydenckim w Wiśle. Kolonie te zorganizowano dla dzieci najmocniej dotkniętych powodzią z przełomu czerwca i lipca br. Honorowy patronat nad wypoczynkiem objęła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Agata Kornhauser - Duda.

Spotkanie z dziećmi było doskonałą okazją nie tylko do przekazania informacji na temat bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku. Strażacy przygotowali również wiele niespodzianek i atrakcji dla uczestników.
Przybliżyli najmłodszym tematykę ratownictwa wodnego oraz omówili kwestie związane z bezpieczeństwem nad wodą. Poinstruowali dzieci jak zachować się w obliczu niebezpieczeństwa, i jak używać numerów alarmowych, oraz w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Każdy z uczestników mógł także nauczyć się udzielania pierwszej pomocy i samodzielnie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie pod okiem strażaka-ratownika.

W trakcie warsztatów dzieci dowiedziały się również jak wygląda służba strażaka. Zaprezentowano sprzęt oraz specjalistyczne narzędzia jakimi strażacy posługują się podczas codziennej służby. Miały one również możliwość „praktycznego” użycia sprzętu gaśniczego i spróbowania podawania prądów gaśniczych. Jednym z zadań dla uczestników było przewrócenie pachołków strumieniem wodnym.
Kolejnym punktem warsztatów był pokaz ratownictwa wysokościowego oraz ewakuacji osób poszkodowanych z wysokości z wykorzystaniem technik alpinistycznych i drabiny mechanicznej SD 30.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także pokaz sprzętu wykorzystywanego podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Dzieci mogły zobaczyć, jak przy pomocy nadajnika GPS podłączonego do komputera można w obrazowy sposób nanosić na mapy miejsca jakie strażacy przeszukują podczas poszukiwań osób zaginionych. Jednak jedną z największych atrakcji był pokaz umiejętności psa ratowniczego – „Iry”, który udowodnił najmłodszym, że jest on także prawdziwym ratownikiem.

W poniedziałkowym spotkaniu ze strażakami wzięło udział 38 dzieci oraz 5 opiekunów.

opracowanie: KW PSP w Katowicach, KP PSP w Cieszynie
zdjęcia: KP PSP w Cieszynie