Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Uroczysta msza św. w intencji śląskich strażaków

2017.05. 4

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. W tym dniu, w chorzowskim Sanktuarium św. Floriana w czasie uroczystej mszy św. spotkali się śląscy strażacy na czele ze Śląskim Komendantem Wojewódzkim PSP  mł. bryg. Jackiem Kleszczewskim i pełniącym obowiązki zastępcy bryg. Arkadiuszem Biskupem. Wśród zaproszonych gości obecni byli między innymi: Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego, Wiceprezydenci Chorzowa Wiesław Ciężkowski oraz  Wiesław Raczyński, kapelan krajowy strażaków wyznania ewangelicko -augsburskiego ks. st. kpt. Adam Glajcar, przedstawiciele służb mundurowych, kompania honorowa KW PSP w Katowicach, którą dowodził mł. bryg. Roman Królewski, liczne poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Chorzowa.

Uroczystej mszy przewodniczył Jego Ekscelancja bp Adam Wodarczyk – biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej. Biskup w czasie homilii zwrócił uwagę na postać św. Floriana, a przede wszystkim na jego odwagę i poświęcenie. „Właśnie takiej odwagi i bezinteresownego poświęcenia wymaga się dziś od wszystkich strażaków ratowników” - powiedział. Zwrócił również uwagę na potrzebę modlitewnego wsparcia dla wszystkich strażaków, zwłaszcza wówczas, gdy żywioł zagraża bezpieczeństwu i życiu ludzkiemu.

Na zakończenie uroczystości Śląski Komendant Wojewódzki PSP mł. bryg. Jacek Kleszczewski, w imieniu wszystkich śląskich strażaków, podziękował ks.bp Adamowi Wodarczykowi za przewodniczenie mszy św. oraz za wygłoszoną homilię. Śląski Komendant zwrócił uwagę na wartość słów, które dziś zostały wypowiedziane przez kaznodzieję i poprosił o dalsze modlitewne wsparcie i błogosławieństwo, które jest tak potrzebne w realizowaniu trudnych zadań, które codziennie stają przed strażakami. Dziękując biskupowi, wręczył symboliczne kwiaty, które są nie tylko wyrazem podziękowania i wdzięczności, ale także wyrazem prośby o dalsze duchowe prowadzenie i wsparcie.

Uroczysta msza była inauguracją Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka, które odbędą się 16 maja 2017r. na placu Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.