Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

12 letni Michał z Dąbrowy Górniczej wyróżniony przez strażaków

2017.09.14

W czwartek 12 letni Michał Dobaj na zaproszenie strażaków, spotkał się z nimi w Komendzie Miejskiej PSP w Dąbrowie Górniczej. W ten sposób strażacy chcieli mu podziękować i wyróżnić za jego postawę, bowiem ten młody chłopak wykazał się od dużym opanowaniem i profesjonalizmem udzielając pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie. Michał jest także pasjonatem straży pożarnej, strażacy z Dąbrowy Górniczej dobrze znają 12 latka, jest on częstym gościem w ich jednostce przy okazji różnego rodzaju pikników edukacyjnych, czy pokazów sprzętu.

Na spotkanie Michał przyjechał z rodzicami, którzy nie ukrywali wzruszenia i dumy z syna, podkreślali, że od zawsze interesowało go ratownictwo, a gdy miał 7 lat nauczył się na fantomie resuscytacji.
W trakcie wizyty Komendant Miejski PSP st. bryg. Tomasz Kościow przekazał Michałowi hełm strażacki, który jak się okazało był marzeniem chłopca. „Ta nagroda ma dla mnie wielką wartość” – powiedział. Komendant wyraził nadzieję, że w przyszłości Michał wstąpi w szeregi Państwowej Straży Pożarnej.

Po wizycie w jednostce, na Pogorii, Michał spotkał się ze strażakami z grupy ratownictwa wodno-nurkowego KM PSP w Bytomiu. Z dużym zainteresowaniem oglądał i wypytywał o sprzęt, który używają strażacy-nurkowie w akcjach.

31 sierpnia br. 12 letni Michał będąc na przejażdżce rowerowej z kolegą, zauważył leżącego na chodniku mężczyznę, który zwrócił jego uwagę nienaturalnym ułożeniem ciała. Bezzwłocznie zadzwonił na numer 112 i pozostał przy poszkodowanym. Niestety, po chwili mężczyzna przestał oddychać. Dyspozytor pogotowia ratunkowego poinstruował go, aby rozpoczął resuscytację. Michał natychmiast przystąpił do masażu serca i kontynuował aż do przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

Postawa tego młodego chłopca zasługuje na uznanie i pochwałę.

 

zdjęcia: Mateusz Krzystański KM PSP w Dąbrowie Górniczej